بادکش

پروفسور شارل لیشتن تلر ، استاد تاریخ پزشکی در دانشگاه لوزان و هامبورگ در کتاب تاریخ پزشکی می نویسد : برای این که بدانیم به کجا می رویم ، باید بدانیم که از کجا می اییم و برای این که بدانیم درکجا هستیم ،باید گذشته ی خود را بجوییم و ببینیم که از کجا می آییم.

یکی از روشهای درمانی که دارای سابقه چند هزار ساله می باشد ، (بادکش درمانی ) است که پزشکان از زمان های دور ، در درمان بیمار ها و دردها از ان بهره می گرفتند.

انعکاس بادکش در ورزشکاران و خبرگزاری روسی اسپوتنیک: شیوه سنتی "بادکش" که با قدمتی چندهزارساله ریشه در طب باستانی ایران دارد، به یک «دوپینگ قانونی» برای ورزشکاران سطح اول جهان تبدیل شده است.


بادکش درمانی چیست : بادکش درمانی یا حجامت خشک روشی است که در آن تعدادی فنجان یا لیوان که می‌تواند شیشه‌ای یا از جنس دیگر مثل چوب بامبو یا سفالی باشد، برای ایجاد مکش روی پوست بیمار گذاشته می‌شود. این مکش جریان خون را بهبود بخشیده و چینی‌ها درباره‌ی آن معتقد هستند که جریان «چی» (qi، یک کلمه‌ی چینی به‌معنای جریان زندگی) را هم در بدن تقویت می‌کند.

این روش درمانی درواقع با جمع کردن خون در ناحیه‌ای که فنجان‌ها روی پوست قرار داده می‌شوند، تنش عضلانی را کاهش داده، جریان خون کل بدن را بهبود می‌بخشد و به ترمیم سلول‌ها در بدن کمک می‌کند. این امر به شکل‌گیری بافت‌های اتصال‌دهنده‌ و ایجاد عروق خونی تازه هم کمک می‌کند. بنابراین افراد زیادی از این نوع روش درمانی به‌عنوان طب مکمل بهره می‌برند.

دو خاصیت بزرگ بادکش‌درمانی این است که درد را تسکین داده و طیف حرکتی بدن را افزایش می‌دهد. برخی پزشکان، این تکنیک را به بسیاری از بیماران دچار کمردرد، درد مفاصل، درد گردن، سفتی عضلات و افرادی که جراحی داشته و اکنون زخمی بر بدن دارند، پیشنهاد می‌کنند.


زمانی که دست نوشته های حکیمان ایرانی مانند رازی و ابوعلی سینا را مطالعه می کنیم، بارها از بادکش درمانی در بهبود بیماری ها یاد شده است و همچنین در کتب طب چینی در کنار طب سوزنی از بادکش جهت بهبود خون رسانی استفاده می شود.

بادکش ، به دو صورت گرم و سرد می باشند.

بادکش گرم:

از لیوان های شیشه ای با استفاده از آتش، ایجاد خلاء کرده و بدن را بادکش می کنند. (به دلیل استفاده از آتش در ایجاد خلاء، بادکش گرم گفته می شود)

بادکش سرد:

در بادکش سرد با استفاده از دستگاه بادکش به صورت دستی ایجاد مکش می کنند.

بادکش

انواع بادکش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بادکش صورت: شفافیت پوست، لیفت گونه، رفع چین و چروک و کاهش سودا

بادکش تیروئید بادکش گردن: بهبود اختلالات تیروئید در کم کاری و یا پرکاری.

بادکش کمر: رفع اسپاسم عضلات ناحیه کمر و سر شانه هاست.

بادکش سینه: لیفت و بالا کشیدن سینه (قبل از استفاده، حتماً با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است سینه ها دارای کیست بوده و با این کار کیست ها فعال شوند).

بادکش شکم: لاغری شکم و پهلو، بهبود مشکلات گوارشی مانند درمان یبوست و تقویت عملکرد معده و روده، دفع سنگ کلیه و سنگ صفرا

بادکش رحم و تخمدان: تنبلی تخمدان ها و مشکلات رحم، درد دوران پریود و ناباروری

بادکش سیاتیک: رفع اسپاسم اعصاب و عضلات در ناحیه رگ سیاتیک

مزایای بادکش درمانی در پیک سلامت :

بیماری هایی که بر اثر ضعف اندام ها در اثر عدم جریان خون یا خون رسانی ناقص بوجود می آید را بهبود می بخشد.

از این بیماری ها می توان به ضعف اندام های داخلی مانند: معده، روده، کبد، طحال، تخمدان ها و رحم اشاره کرد.

به طور خلاصه می توان از بادکش درمانی در جهت:

 • کاهش درد
 • سلامت قلب
 • سم زدایی بدن
 • کاهش التهابات
 • بهبود جریان خون
 • تقویت سیستم ایمنی
 • آرامش و رفع استرس
 • کنترل کلسترل و قند
 • بهینه سازی عملکرد کلیه ها
 • التهاب پروستات و افتادگی مثانه
 • رفع دردهای عضلانی و مفاصل ( زانو درد، کمر درد و )

بادکش در پیک سلامت :

درمان با استفاده از بادکشی متفاوت انجام می شود، بدین صورت که بیمار روی تخت دراز کشیده و سپس برای بیمار بادکش گذاشته می شود.

مکانیسم عمل بادکش:

بادکش مانند دستگاه تصفیه آب عمل می کند، بدین معنی که مانند دستگاه تصفیه که درشت مولکول های داخل آب را فیلتر کرده و آب را سبک می کند، زمانی که روی بدن گذاشته می شود، عمل خلاء ایجاد شده باعث فشار منفی روی بافت های زیرین پوست شده و خونی که از رگ های این منطقه عبور می کند را تصفیه کرده و درشت مولکولهای آن مانند چربی ها، قندها، مواد حاصل از متابولیسم سلولی و گلبول های قرمزی که دیگر قدرت ارتجایی ندارند را فیلتر می کند.

یکی از دلایل سبک بودن بدن بعد از بادکش گذاری جمع شدن درشت مولکول ها از دورن خون است این مسئله باعث حرکت بهتر خون در مسیر رگها شده و خون رسانی به اندام ها بیشتر می کند. در نتیجه تغذیه و اکسیژن رسانی به سلول ها بیشتر می گردد.

بادکش

دیدگاه ها
کد امنیتی